Indijski orah – nutritivna vrednost, lekovita svojstva i upotreba
Indijski orah (lat. Anacardium occidentale) je poreklom iz Brazila, ali Indija je, kao najveći izvoznik ovog ukusnog semena, zaslužna za njegov naziv.
Drvo raste do 12 m u visinu. Ima veliku krošnju, a listovi su kožasti i ovalnog oblika. Cvetovi su mali, beli ili rozikasti i veoma mirišu. Plod, odnosno indijska kešu jabuka, ima oblik kruške. Dok raste, plod je zelen, zatim požuti i na kraju pocrveni. Na donjem delu ploda raste seme, oblika bubrega, slatkastog ukusa i aromatičnog mirisa. Upravo to seme koje koristimo u ishrani nazivamo indijskim orahom. Boja semena je krem (tek kada se isprži dobija smeđu boju).
Za ljudsku upotrebu su iskoristivi, ne samo seme, već i list, kora i plod. Na našim prostorima drvo na kom raste indijski orah nije uzgojivo (za razliku od uspešno uzgojivog crnog oraha), ali na sreću nema prepreke ukoliko se odlučimo za konzumaciju. Moguće je kupiti ga u svim prodavnicama zdrave hrane, supermarketima ili ga naručiti putem interneta.
Nutritivna vrednost indijskog oraha
Indijski orah sadrži brojne, za ljudski organizam korisne, minerale – gvožđe (2,8 mg), cink (4,8 mg), fosfor (373 mg%), kalcijuma (31 mg%), magnezijum, fluor, jod, selen, kalijum; proteine; vitamine – C (i to nekoliko puta više nego u pomorandži!), B1 (45mg%), B2 (12 mg%), B6, E (5,7 mg%) i vitamin K; oleinsku i folnu kiselinu; biljna vlakna; antioksidans; nezaštićene masne kiseline.
Preporučena dnevna doza unosa indijskog oraha je 10 komada. Količina može biti veća, ali samo ukoliko ga ne konzumiramo redovno (recimo, svaki drugi dan po 20 komada). Međutim, nije preporučljivo konzumirati veću količinu odjednom (recimo 200 gr u dahu), jer je tada opterećen sistem varenja.
Lekovita svojstva
Indijski orah je koristan za zdravlje čoveka, jer pravilnim unosom može doprineti regulisanju dobrog holesterola. Preporučljiv je i pacijentima sa srčanim oboljenjima, kao i onima koji boluju od ateroskleroze. Oleinska kiselina je dobar saveznik organizmu u borbi sa dijabetesom, pa se indijski orah preporučuje i onima koji od njega boluju.
(Otrovno) ulje indijskog oraha
Ulje indijskog oraha je nešto sa čim se u ishrani ne susrećemo jer je otrovno. Ono sadrži koldkardol zbog kog indijski orah pre nego što dođe do tržišta mora da se očisti i skuva (ili ispeče). No, ulje ima dobrobiti u nekim delovima sveta, prilikom lečenja larvi ispod kože. Takođe, efikasno je u borbi organizma sa bradavicama, kurjim očima i čirevima.
Kalorijska vrednost
Indijski orah sadrži 578 kcal (2 478 kJ) na 100 gr, sirov, a nešto više od toga posoljeni. Međutim, pečeni indijski orah sadrži čak 750 kcal. Dakle, nije preporučljiv u velikim količinama u ljudskoj ishrani i dijetama. No, ipak jeste preporučljiv prilikom držanja dijeta, ali u veoma malim količinama. Razlog za to je izuzetno hranljiva vrednost indijskog oraha koji prilikom držanja dijete može pružiti korisne sastojke organizmu. Takođe, ne sadrži loš holesterol i daje osećaj sitosti.
Napomena: Neki lekari ne preporučuju konzumiranje indijskog oraha trudnicima, drugi ga pak preporučuju, ali s obzirom na to da on može biti alergen, treba biti oprezan. Takođe, pacijenti sa hipertenzijom treba da izbegavaju prženi indijski orah.
Indijski orah kao afrodizijak?
Da, dobro ste pročitali – indijski orah sadrži selen, mineral koji potpomaže regulisanju lučenja testosterone i stvaranju spermatozoida. Postoje dokazi da indijski orah utiče i na bolju potenciju.
Recepti sa indijskim orahom
Indijski orah je, sirov i pečen, postao veoma rasprostranjena grickalica i na našim prostorima. Vegetarjanci su ga prihvatili kao svakodnevnu namirnicu i kombinuju ga na razne načine – pravići kolačiće, keks, uz salate, musli ili pirinač. Ukoliko ga kombinujete sa kuvanim jelima, dodajte ga na samom kraju procesa kuvanja, jer će skuvan orah zapravo biti prekuvan. Možete ga jesti u kombinaciji sa orašastim i suvim voćem. Ukoliko kupite sirov i treba sami da ga ispečete, učinite to na 75 stepeni temperature (peći oko 20 minuta).
Puter od indijskog oraha
Puter od indijskog oraha je zdrav, preporučuje se pacijentima koji boluju od dijabetesa, kao i osobama intolerantnim na gluten i laktozu . Puter možete napraviti jednostavnim miksiranjem indijskih oraha dok ne dobiju kremastu strukturu. Tako izmiksirane orahe možete odmah mazati na hleb. No, postoji i ukusniji recept, a za njegovu pripremu će vam biti potrebne 2 šoljice indijskih oraha, 3 kašičice ulja (svejedno je kog), ¼ kašičice soli i 1 kašičica šećera. U blenderu sve to izmešati. Takođe, puter od indijskih oraha se može kupiti već pripremljen (kupovni).
Keks sa indijskim orahom i limunom
Za pripremu ukusnih keksa biće vam potrebno: 1 šoljica indijskih oraha, 1 šoljica kosovog brašna, sok od 1 limuna, kora 1 limuna (najbolje je kupiti neprskani, organski limun), ¼ šoljice suvog voća prethodno izmiksiranog u kašu, 1 kesica vanillin šećera. Indijske orahe je potrebno samleti, zatim ih pomešati sa kokosovim brašnom, te dodati ostale sastojke i sve to izmešati ručno. Dobijenu testastu masu ostaviti u frižideru da odstoji 30 minuta, a zatim oblikovati kružne keksiće. Kekse treba osušiti rerni (ventilacija na najnižoj tempraturi).
Majonez od indijskih oraha
Da biste pripremili majonez od indijskih oraha potrebni su vam:
350 rg sirovih indijskih oraha, tri režnja belog luka, ½ glavice crnog luka, 3 kašičice maslinovog ulja, prstohvat đumbira u prahu, prstohvat mlevenog korijandera, sok od 1 limuna, so i 100 ml vode (umesto vode možete koristiti biljno mleko). Samleti indijske orahe (koji su prethodno odstojali u vodi nekoliko sati i natopili se) i dodati im isitnjene beli i crn luk, korijander, so, đumbir u prahu i vodu, pa sve zajedno dobro izmiksirati, a zatim dodati limunov sok i ulje, te izmiksati još malo. Majonez je nakon ovoga gotov i može se koristiti kao namaz ili kao sastojak soseva.
Pločice sa indijskim orahom i susamom
Za pravljenje ovih ukusnih grickalica potrebno je pirpemiti:
- 20 gr svežeg kvasca
- 125 ml mlake vode
- ½ kašičice šećera
- ¾ kašičice soli
- 70 gr maslinovog ulja
- 140 gr integralnog brašna
- 140 gr belog brašna
- 50 gr inijskog oraha
- 50 gr susama
U mlakoj vodi pomešati šećer, kašičicu brašna i malčice ulja, pa potopiti kvasac. U zasebnu posudu usuti svo brašno, so i ulje. U prvoj posudi kvasac se već aktivirao, pa je potrebno zamesiti testo, uz dodavanje vode, ukoliko je potrebno. Kada se testo udvostruči podeliti ga na dva dela. U jedan od dva dela dodati susam, a u drugi indijske orahe, prethodno samlevene. Sada oba dela podeliti na po još dva dela. U pleh posuti brašno. Jedan od 4 dela razvući u plehu, zatim testo prebaciti na papir za pečenje i iseći na četvrtaste pločice. Ponoviti postupak još tri puta. Rernu u međuvremenu zagrejati na 180 stepeni, pa ubaciti pek papire sa pločicama. Čim porumene (biće im potrebno 10-ak minuta) pločice su gotove.